Z lékáren zmizely jódové tablety. Farmafirmy varují před vedlejšími účinky

Date:

Zájem o jód prudce vzrostl na konci února, kdy z lékáren na čas zmizely jódové tablety. Nákupy jódu na MojeLekárna.cz po této zprávě vzrostly dvacetinásobně. „Nedělejte to, nefunguje to takhle jednoduše a je to nebezpečné kvůli riziku nežádoucích účinků,“ zdůrazňuje PharmDr. Kamila Horníčková z největší online lékárny MojaLékárna.cz.

Zájem sice po 2 týdnech opadl, přesto zákazníci aktuálně nakupují stále dvojnásobně více přípravků s jódem než na začátku letošního roku.

Prevence jódem proti radiaci je ale nebezpečná hlavně pro děti a nenarozená miminka, nežádoucí účinky mohou ohrozit také lidi s poruchou štítné žlázy a ty, kteří by používali jodid draselný opakovaně a užili by vyšší dávky než jsou doporučené.

Jód (jodid draselný) jako ochrana proti radiaci se účelově používá pouze do určitého okruhu km od místa výbuchu jaderného neštěstí a to během pár hodin před a do přibližně 24 hodin po jaderném výbuchu. Doporučení, kdy nasadit jódové tablety a jejich dávkování lidem v zasažených oblastech, řídí centrální odborná autorita. Pro ostatní je preventivní užívání bez doporučení státní autority nebo lékárny nebezpečné. Jódové tablety se k léčbě podávají pouze s diagnostikovanou poruchou štítné žlázy po doporučení lékařem.

„Doporučená denní dávka jódu je 150 mikrogramů. Rozhodně není vhodné ji překračovat. Nadbytek jódu může vést k patologicky zvýšené činnosti štítné žlázy, hypertyreózy. Ta se projevuje teplou zpocenou kůží, vypadáváním vlasů, zvýšenou únavou, hubnutím, třesem, neklidem, úzkostí a poruchami činnosti srdce,“ říká Mgr. Pavla Horáková, která má v MojeLekárna.sk na starosti poradenskou službu pro pacienty. Dodává, že prevence před radiací nemá smysl. „Jediná ochrana je správný bunkr s funkční čističkou vzduchu a vody,“ dodává.

Pharmacy Drugstore Checkout Cashier Counter: Female Pharmacist Service Beautiful Senior Female Customer Buying Prescription Medicine Package and Paying Using Contactless Credit Card to Terminal

Naše tělo určité množství jódu potřebuje, jak tedy bezpečně jód získat? Jód je zastoupen v mnoha potravinách, které běžně konzumujeme: v rybách, mořských plodech a mořských řasách, také v mase a mléce volně chovaného dobytka. Přidává se do kuchyňské soli, 5-10 g denně takto upravené soli by mělo stačit na pokrytí denní potřeby jódu.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Jak se vypořádat s otoky v obličeji? 

Ranní otoky v obličeji mohou mít různé příčiny. Kosmetologové...

Pracovní portály – místo, kde si najde práci snad každý

Někdy lidé nejsou ve své aktuální práci zrovna spokojeni....

Jak funguje pojištění schopnosti splácet půjčku?

Pokud zvažujete uzavření úvěrů, hodí se popřemýšlet o pojištění...

Jak si udržet stálé zaměstnání

V dnešní době spousta firem nemůže najít dostatečné množství zaměstnanců....