Jak se nás dotkne zákaz ruské ropy? Analytici hovoří o následcích a dražším benzínu

Date:

Odstřihnout se od ruských dodávek energií, aby Vladimir Putin neměl další peníze na financování války. Tak by se dala v krátkosti charakterizovat strategie více západních států.

Po USA a Velké Británii se o embargu pro ruskou ropu hovoří nově iv Evropské unii. Peníze Evropanů za ruské energie totiž pohánějí ruskou vojenskou mašinérii. Od začátku války zaplatily evropské státy za fosilní energie Rusku přes 48 miliard eur, upozorňuje výzkumná organizace s názvem CREA. Za ropu a ropné produkty platí evropské státy podle Mezinárodní energetické agentury přes 660 milionů eur denně.

Pokud by skutečně došlo k embargu ruské ropy, Slovensko by mohlo být osvobozeno. Šéf resortu hospodářství Richard Sulík (SaS) chce pro Slovensko výjimku. A to proto, že nejsme schopni tak rychle přejít na zpracování lehčí, tedy neruské ropy.

\“Přechod z těžké, sirnaté ruské ropy na jiné zdroje by vyžadovalo změny technických procesů v rafinerii,\“ upozorňuje energetický analytik Andrej Lednár ze společnosti První energetická. Mluvčí Slovnaftu Anton Molnár potvrzuje, že tento přechod potrvá roky. „Kroky směrem ke diverzifikaci se dělaly ještě před konfliktem. V roce 2020 zpracování alternativních rop dosáhlo historického maxima 230 tisíc tun,“ informoval Molnár s tím, že to je stále jen necelých 5 procent z celkového zpracovaného objemu. Celková roční spotřeba Slovenska je přibližně 4,5 milionu tun ropy.

Details from gas station. Gasoline pistols close up shot.

Ekonomičtí analytici upozorňují, že i přes výjimku bude mít embargo na slovenskou ekonomiku nepříznivý vliv. Například ve formě snižování ekonomické efektivity a růstu logistických nákladů. Krátkodobě se zřejmě zvýší také ceny na čerpačkách.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Jak se vypořádat s otoky v obličeji? 

Ranní otoky v obličeji mohou mít různé příčiny. Kosmetologové...

Pracovní portály – místo, kde si najde práci snad každý

Někdy lidé nejsou ve své aktuální práci zrovna spokojeni....

Jak funguje pojištění schopnosti splácet půjčku?

Pokud zvažujete uzavření úvěrů, hodí se popřemýšlet o pojištění...

Jak si udržet stálé zaměstnání

V dnešní době spousta firem nemůže najít dostatečné množství zaměstnanců....