Vláda schválila dřívější 13. důchody. Kdo je dostane a kdy?

Date:

Vláda ve středu odsouhlasila poslanecký návrh novely zákona o třináctém důchodu. Původně se měl třináctý důchod vyplatit v červenci jen v polovině a zbytek v „řádném“ termínu v listopadu. Ve středu ráno však parlament odhlasoval připomínku k návrhu, kterou se vyplácená částka zvýšila na plnou výši.

Na snímku ministr práce, sociálních věcí a rodiny Milan Krajniak.
Návrh do parlamentu předložili poslanci za hnutí Jsme rodina Jozef Lukáč a Miloš Svrček. Společná zpráva k novele zákona však obsahuje už i pozměňovací návrh, podle něhož dostanou penzisté třináctý důchod v plné částce v červenci letošního roku.

Jak se vyvíjely 13. důchody (v eurech)
Výše starobního důchodu Vánoční příspěvek v roce 2019 13. důchody podle bývalé vlády 13. důchody dnes
200 200 460 300
300 168 460 270,51
400 132 460 234,51
500 70 460 198,51
600 34 460 162,51
700 0 460 126,51
Zdroje: Ministerstvo práce, slov-lex.sk
„Jako kompenzaci výrazného růstu spotřebitelských cen je třeba návrh zákona upravit tak, aby v červenci 2022 mohl být vyplacen 13. důchod v celé výši z důvodu, že inflace za domácnosti důchodců dosáhla v únoru meziroční hodnoty 9,9 %, jakož iz důvodu předpokládaného zvýšení meziroční míry inflace za domácnosti důchodců za I. pololetí 2022 o 9,3 % (makroekonomická prognóza Institutu finanční politiky Ministerstva financí České republiky z března 2022), protože růst spotřebitelských cen se promítne do zvýšení důchodových dávek až od 1. ledna 202 zdůvodnili poslanci parlamentu.

Částka třináctého důchodu činí od 50 eur do 300 eur. Třináctou penzi v maximální výši 300 eur dostávají ti příjemci důchodu, jejichž důchod nepřesahuje výši životního minima. Aktuálně jde o částku 218,06 eura, od července by se však měla částka životního minima zvýšit. Výše třinácté penze se počítá podle zákonem stanoveného vzorce. Čím je měsíční důchod vyšší, tím je třináctá penze nižší. Penzisté s nejvyššími důchody dostávají třináctou penzi v částce 50 eur. V listopadu loňského roku šlo o ty důchodce, jejichž penze přesáhla 912,50 eura.

Dostává-li člověk dva důchody současně, vyplatí se mu jen jeden třináctý důchod. Částka starobního, vdovského nebo vdoveckého či invalidního a vdovského nebo vdoveckého důchodu se sčítá a až tento součet penzí se posuzuje pro určení jeho výše. Jeden důchodce obdrží pouze jeden třináctý důchod.

Jednota důchodců na Slovensku s tím nesouhlasí. „Požadujeme mimořádnou valorizaci ve výši minimálně tři procenta nebo tzv. 13. důchod nyní a koncem roku 14. důchod. Polovina dávky nikomu nepomůže, když vezmeme v úvahu, že 150 eur dostanou senioři pobírající maximální důchod ve výši 218 eur. Myslí si naši představitelé, že při takové inflaci se dá z toho žít? Podle našeho názoru je to dehonestace seniorů, kteří pro tuto společnost odpracovali dlouhá léta a odváděli do fondů nemalé peníze,“ uvedla Valéria Pokorná, která je pověřena vedením Jednoty důchodců.

Cropped shot of an unrecognizable man leaning on his walking stick

Kdo má nárok na 13. důchod?
pobíratel starobního důchodu,
předčasného starobního důchodu,
invalidního důchodu,
výsluhového důchodu,
vdovského důchodu,
vdoveckého důchodu,
sirotčího důchodu a
sociálního důchodu

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Jak se vypořádat s otoky v obličeji? 

Ranní otoky v obličeji mohou mít různé příčiny. Kosmetologové...

Pracovní portály – místo, kde si najde práci snad každý

Někdy lidé nejsou ve své aktuální práci zrovna spokojeni....

Jak funguje pojištění schopnosti splácet půjčku?

Pokud zvažujete uzavření úvěrů, hodí se popřemýšlet o pojištění...

Jak si udržet stálé zaměstnání

V dnešní době spousta firem nemůže najít dostatečné množství zaměstnanců....