Máte v koupelně opravdu čisto? Pozor na bakterii Legionellu

Date:

O nástrahách, které na nás číhají na každém kroku, se mluví poměrně často. Vždyť i proto si po příchodu domů myjeme ruce, i proto udržujeme naše domovy čisté. Ale slyšeli jste už o bakterii zvané Legionella? Žije ve vodovodních potrubích a nakazit se jí můžete například i ve sprše.

Aktuální téma ze světa
O nemoci zvané Legionářská nemoc se nemluví tak často, ale právě letos se téma nákazy bakterií Legionella stala aktuální v souvislosti s předsedou Evropského parlamentu, Davidem Sassolim, kterému se stala v lednu letošního roku stala osudnou. Přestože se neví, kde přesně se nakazil, jedno je jisté. Toto onemocnění je má závažné důsledky, které mohou končit až smrtí. Pojďme si proto o něm ao bakterii Legionelle říct víc.

Legionella a Legionářská nemoc
Legionella je bakterie, které existuje několik druhů. Legionelly způsobují Legionelová onemocnění, která mohou mít lehčí průběh, ale také závažné, až život ohrožující následky. Nakazit se jí můžeme v přírodních vodách, ale také v člověkem vytvářených systémech, například přes vodovodní systémy, přes klimatizační zařízení a podobně.

Legionelly přežívají ve vodních společenstvích při teplotách 25 až 45 °C a při pH 2,7 až 8,3. Na Slovensku je výskyt tohoto onemocnění nízký, ročně se hlásí 0 až 15 případů.

Průběh onemocnění
Legionářská nemoc je závažné onemocnění plic, které se svými příznaky podobá pneumonii, tedy zápalu plic. Mezi příznaky patří horečka, třes, bolesti na hrudi, suchý kašel a mnohé jiné.

Léčba Legionelóz
Základem léčby těchto bakterií jsou antibiotika s různou délkou užívání. Pro úspěšnou léčbu je však důležitá včasná diagnostika.

Stock photo of hand cleaning wall with rag

Jak k prevenci před Legionellou?
Jako primární prevence se doporučuje samotné zabránění osidlování a pomnožování Legionell ve vodovodních systémech – odstranění slepých částí a míst se stagnací vody a systémová dezinfekce vody (chlór, chlordioxid, různé tepelné metody a ionizace).

Dobrou prevencí je také zahřívání vody – udržování tepelného režimu v síti na úrovni více než °C v rozvodech teplé vody a nad odpouštění vody v případě delšího přerušení odběru, dostatečná tepelná izolace potrubí °C v rozvodech studené vody. Pomůže také zajištění cirkulace vody s vyloučením mrtvých koutů potrubí, pravidelné čištění filtrů a koncovek, jako jsou perlátory a sprchové hlavice, a v neposlední řadě pravidelný úklid.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Pracovní portály – místo, kde si najde práci snad každý

Někdy lidé nejsou ve své aktuální práci zrovna spokojeni....

Jak funguje pojištění schopnosti splácet půjčku?

Pokud zvažujete uzavření úvěrů, hodí se popřemýšlet o pojištění...

Jak si udržet stálé zaměstnání

V dnešní době spousta firem nemůže najít dostatečné množství zaměstnanců....

Srovnání parametrů PrivateVPN vs HotspotShield Free: V čem je která lepší?

Vyplatí se objednat Private VPN, nebo se spíše vyplatí...