Sociální pojišťovna: Odvody, odpracované roky… Údaje o sobě najdete také v mobilu

Date:

Designově přehlednější, uživatelsky přívětivější, rychlý pro orientaci či ověřování informací. Takový je nový Elektronický účet pojištěnce, kterým Sociální pojišťovna pokračuje v elektronizaci služeb a zlepšení komunikace s pojištěnci.

„Elektronický účet pojištěnce vychází z původní aplikace Individuální účet pojištěnce, který prošel výraznou modernizací. Pojištěnec si v něm může jednoduše ověřit informace z oblasti svého sociálního pojištění. Představuje první krok, ve kterém uživatel získá údaje o svém sociálním pojištění a který bude postupně rozvíjen na prostředí pro vzájemnou komunikaci klienta se Sociální pojišťovnou,“ představil novinku generální ředitel Sociální pojišťovny Michal Ilko. „Nový design je přehlednější, snadněji se s ním pracuje a lidé mají snazší přístup ke svým údajům, které navíc mohou sledovat i v mobilu. Výpisy z individuálního účtu pojištěnce fungovaly, ale lidé je nevyužívali, protože byly značně nepřehledné,“ uvedl Ilko.

Hlavní důvody, proč si aktivovat přístup do Elektronického účtu pojištěnce

úspora času – nižší počet osobních návštěv poboček za účelem získání podkladů o sociálním pojištění
okamžitý přístup k informacím a možnost jejich tisku, které by dříve získal prostřednictvím korespondence se Sociální pojišťovnou
online přehled o sociálním pojištění a možnost tisku požadovaných přehledů
možnost zpětné vazby prostřednictvím kontaktních formulářů. v případě reklamací
„Pandémie covidu nám ukázala, jak důležitá je komunikace s klienty. Mnohé věci jsme museli komunikovat elektronicky. Ukázalo nám to možnosti, jak tuto institutu rozvíjet. Začalo to elektronickými formuláři, těhotenským příspěvkem, přijde e-péenka, je zde elektronický účet pojištěnce,“ upozornil státní tajemník resortu práce a bývalý šéf Sociální pojišťovny Juraj Káčer. „Momentálně využívá informace z Individuálního účtu pojištěnce jen přibližně 80 tisíc lidí. Očekáváme, že díky této novince jich bude násobně víc,“ dodal Káčer.

Jak se ke svým údajům dostanete? Cesta k přístupu do Elektronického účtu pojištěnce je jednoduchá: pro pojištěnce je nutná jedna osobní návštěva pracoviště Sociální pojišťovny. Pro úsporu času je možné vytisknout si a vyplnit tiskopis v předstihu doma. Přístup do Elektronického účtu pojištěnce má následně klient k dispozici kdykoli přes heslo a mobilní aplikaci nebo prostřednictvím elektronického občanského průkazu. Máte-li elektronický občanský průkaz, můžete o přístup požádat elektronicky.

Proč je důležité mít přehled o svém sociálním pojištění? Počet dní pojištění a vyměřovací základy, tedy odpracované roky a mzda, ze kterých bylo placeno pojistné, přímo ovlivňuje to, zda klient získá nárok a zároveň v jaké výši se mu vypočítá částka dávek například nemocenské, mateřské, ošetřovné, dávka v nezaměstnanosti, starobní důchod , předčasný starobní důchod a pod. Sociální pojišťovna tato data poskytuje v zájmu zvýšení informovanosti pojištěnců o údajích rozhodujících pro nárok na dávku sociálního pojištění a pro určení její částky.

Benefity pro pojištěnce:

přehled dob pojištění, možnost prověřit si jednotlivá období pojištění (nemocenské, důchodové, v nezaměstnanosti) a jejich evidenci v systémech Sociální pojišťovny
informace pro nárok na dávky a také podklady pro výpočet výše dávky sociálního pojištění (např. nemocenské, mateřské, ošetřovné, dávka v nezaměstnanosti, starobní/ předčasný starobní důchod, invalidní důchod)
kontrolu a zpětnou kontrolu údajů, například. zaměstnanec si umí ověřit, zda za něj zaměstnavatel odvádí odvody na sociální pojištění
kontrolu evidence životních období, během kterých pojištěnec neplatí pojistné na sociální pojištění. mateřské, OČR

Business team present. Investor working new startup project. Finance meeting.

Na rozdíl od původního účtu, který v základní formě zobrazoval změny stavu individuálního účtu a pojištěnců státu (údaje o obdobích pojištění, vyměřovacích základech a osobních mzdových bodech), nově si ve svém účtu najdete i informace o účasti ve II. pilíři – informaci o uzavřené smlouvě o starobním důchodovém spoření ao jejím zapsání v rejstříku smluv o starobním důchodovém spoření, přehled pojištění či přehled období, kdy se pojistné neplatí a kdy je pojištění přerušeno spolu s důvodem přerušení. Pojištěnec získá přehled období, po které nebyl povinen platit pojistné nebo měl sociální pojištění přerušeno.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Jak se vypořádat s otoky v obličeji? 

Ranní otoky v obličeji mohou mít různé příčiny. Kosmetologové...

Pracovní portály – místo, kde si najde práci snad každý

Někdy lidé nejsou ve své aktuální práci zrovna spokojeni....

Jak funguje pojištění schopnosti splácet půjčku?

Pokud zvažujete uzavření úvěrů, hodí se popřemýšlet o pojištění...

Jak si udržet stálé zaměstnání

V dnešní době spousta firem nemůže najít dostatečné množství zaměstnanců....