Jak funguje pojištění schopnosti splácet půjčku?

Date:

Pokud zvažujete uzavření úvěrů, hodí se popřemýšlet o pojištění schopnosti splácet. Nikdy nevíte, v jaké situaci budete za pár měsíců nebo let. Nečekaný úraz nebo ztráta zaměstnání může přijít znenadání a vy najednou nejste schopni svůj úvěr splácet. Společně se podíváme na to, jak toto pojištění funguje.

Proč si sjednat pojištění schopnosti splácet?

U dlouhodobých úvěrů je vyšší riziko, že se dostanete do náročné životní situace a půjčku nebudete schopni splácet. V tomto případě se vyplatí mít pojištění sjednané.

Je možné ho sjednat téměř ke každému typu úvěru. Většinou ho lidé využívají u spotřebitelského úvěru, hypotéky nebo leasingu. Někteří jej však volí i k menším půjčkám, jako je rychlá půjčka a další.

Princip tohoto pojištění je jednoduchý. Pravidelně platíte určenou částku za samotné pojištění, tzv. pojistné. Pokud dojde k pojistné události, tedy k situaci, kdy nejste schopni úvěr splácet, převezme tuto vaši povinnost pojišťovna.

Na co se pojištění (ne)vztahuje?

Prvotní myšlenka zní opravdu lákavě. I pojištění schopnosti splácet má však svá ale.

Prvním je, že toto pojištění bývá relativně drahé. Jeho cena se zvyšuje s počtem pojištěných rizik. V případě, že úvěr budete schopni po celou dobu splácet sami a pojištění tím pádem nevyužijete, zaplatíte na pojistném i desítky tisíc korun.

Nejlevněji vás vyjde pojištění pro případ smrti nebo trvalé invalidity dlužníka. Za další rizika, jako je ztráta zaměstnání, platí dlužník víc a víc.

Poskytovatel půjčky vám často nabídne několik variant pojištění. Je důležité, abyste se důkladně seznámili s pojistnými podmínkami každé možnosti.

Doplatí pojišťovna celý úvěr?

Musíme vás zklamat, v případě že dojde k pojistné události, platí pojišťovna vaše splátky průměrně dvanáct měsíců. Někdy méně, jindy o trochu více. Vždy záleží na podmínkách samotné pojišťovny.

Pouze v nejhorších případech, jako je smrt či trvalá invalidita, doplácí pojišťovna celý nesplacený zbytek úvěru.

Lze pojištění zrušit?

Pokud zjistíte, že je pro vás pojištění drahé, můžete jej zrušit. Dopředu ale počítejte s vysokými poplatky za zrušení. Před samotnou žádostí o zrušení si podmínky pečlivě prostudujte, může se jednat o poplatky ve výši několika tisících korun.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Jak se vypořádat s otoky v obličeji? 

Ranní otoky v obličeji mohou mít různé příčiny. Kosmetologové...

Pracovní portály – místo, kde si najde práci snad každý

Někdy lidé nejsou ve své aktuální práci zrovna spokojeni....

Jak si udržet stálé zaměstnání

V dnešní době spousta firem nemůže najít dostatečné množství zaměstnanců....

Srovnání parametrů PrivateVPN vs HotspotShield Free: V čem je která lepší?

Vyplatí se objednat Private VPN, nebo se spíše vyplatí...