Home Bydlení Jak na bezpečné bydlení pro alergiky

Jak na bezpečné bydlení pro alergiky

0
Interior construction of housing with drywall installed door for a new home before installing

Zařizování bydlení je pro mnoho lidí jednou z nejkrásnějších částí stahování či přizpůsobování příbytku pro vlastní potřeby. Určitou skupinu lidí však kromě výběru barevných kombinací a spotřebičů potrápí také výběr materiálů či dekorací vhodných pro zdraví. Alergici se musí řídit zejména typem alergie, která je trápí, a která často představuje překážku právě při zařizování vysněného bydlení. Přinášíme vám pár tipů, kterými si usnadníte zařizování zdravého bydlení bez podrážděného nosu a očí.

Alergeny, které vás doma mohou ohrožovat
Alergenům se nevyhneme ani ve vlastním příbytku, pokud nestavíme na maximální sterilní prostředí, což, řekněme si narovinu, není při běžném chodu života možné. Ty nejčastější alergeny však můžeme stále eliminovat také díky aktivnímu vnímání jejich přítomnosti.

Pyl a plísně
Nejčastějšími spouštěči alergických reakcí (nejen) v domácnosti jsou pyl a plísně. Pyl může způsobovat pylovou rýmu, a přidružuje se také při vzniku astmatu. Do příbytku se nedostává pouze cíleným pěstováním rostlin, ale také větráním či přinesením pylových částeček na oblečení. Podobně běžným a problematickým alergenem jsou plísně, které se mohou v domácnosti objevit vlivem nadměrné vlhkosti vzduchu. Plísně nejsou jen estetickým problémem. Mohou způsobovat onemocnění dýchacích cest a kožní problémy.

Roztoči a všudypřítomný prach
Pokud se vaše alergie projevuje svěděním a ucpáním nosu, ekzémem, svěděním kůže nebo kašlem, může se jednat o působení roztočů. Roztoči se v domácnosti tvoří zejména při vyšší teplotě a vlhkosti. Problémem je, že mikroskopické roztoči se skrývají hlavně v posteli, matracích, peřinách či polštářích a dekách. Stačí jedno protřesení peřiny, a hlouček roztočů se rozptýlí do celé místnosti. Podobně se šíří i prach, který ovšem nepodléhá teplotě či vlhkosti v místnosti, ale tvoří se neustále a všude. Prach se vytváří z výměšků roztočů, ale také z mechanických částeček, chemikálií či zvířecích chlupů.

House real estate graph price investment mortgage

Domácí mazlíček jako alergen
Bohužel i domácí mazlíčci dokážou některým lidem způsobit velké problémy s průběhem i mírné alergie.

Mnoho lidí se domnívá, že alergeny se udržují v srsti psů a koček, a že krátkosrstá plemena představují „zdravou alternativu“ pro alergiky. Samozřejmě, srst je místem, kde se alergeny a roztoče dokážou udržet a rozmnožit o něco déle, avšak většina zvířecích alergenů pochází ze slin a moči, díky čemuž se udrží nejen na samotném zvířátku, ale také na nábytku, kobercích či záclonách.

Alergickou reakci proto můžeme pociťovat i v momentě, kdy v domácnosti zvířátko není. Nejméně alergenů působících na lidský organismus mají hlodavci, následují psi a nejvíce dráždivých alergenů přinesou do domácnosti kočky.

Exit mobile version